• INSTRUKCJA PORUSZANIA SIĘ PO SERWISIE
 • RYNEK BIUROWY TRÓJMIASTO 2018 rok.

  Rynek biurowy w Trójmieście na koniec 2017 roku i PERSPEKTYWY na rok 2018.


      Ubiegły rok na Trójmiejskim rynku biurowym zamknął się przyrostem kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Łącznie w Trójmieście na koniec roku 2017 powierzchnia biurowa zbliżała się do magicznej wartości 700 000 m2. Warto tu wspomnieć dynamikę przyrostu sięgającą 40% w okresie ostatnich czterech lat. W związku z tym Trójmiasto w rankingu Polskich miast z największą liczbą nowoczesnej powierzchni biurowej lokuje się na czwarty miejscu tuż za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem.
  Najważniejszym zjawiskiem jest fakt, iż dotychczasowi najemcy powierzchni biurowej pozostają. Niektórzy z nich powiększają swą dotychczasową powierzchnię. Duży też ruch panuje wśród nowych najemców, którzy zdecydowali się na Trójmiasto.
  Nie ma jeszcze ostatecznych danych za rok ubiegły, ale wiem, że oddane zostały m.in. w Alchemii budynek ARGON z powierzchnią biurową 36 000 metrów kwadratowych, Budynek B2 w BCB Business Park przy lotnisku im. Wałęsy z powierzchnią 9 250 metrów kwadratowych czy Tensor Z z powierzchnią 6 600 metrów kwadratowych.
  W tym czasie podpisano wiele umów najmu. Kim są nowi najemcy? Oto oni; Ricoh Polska z centralą w Japonii, Arrow Electronics Polska z centralą w Kolorado w USA, Amazon Polska amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe, Swarovski centrum usług wspólnych, światowy lider w tworzeniu i sprzedaży biżuterii oraz ozdób z kryształów, Cresa Polska świadcząca usługi doradztwa w zakresie nieruchomości korporacyjnych wyłącznie na rzecz najemców, Grupa Energa S.A.. To przedstawiciele największych najemców.
      W obecnym 2018 roku oddane zostaną kolejne biurowce a także rozpoczną się nowe budowy. To przykłady; w Olivia Business Centre - pozwolenie na użytkowanie uzyska Olivia Star oraz Olivia Seven, a kolejne budynki w tym kompleksie są w przygotowaniu, w kompleksie Alchemia - w budowie znajduje się tu ostatni już budynek kompleksu o nazwie Neon, Skanska przy al. Grunwaldzkiej nieopodal Alchemii rozpoczyna budowę swojego pierwszego w Trójmieście biurowca, dawna "Chemia" przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu po wyburzeniu starego budynku rosła będzie do kwietnia 2019 roku w nowym wydaniu, w Garnizonie Hossa buduje kolejne biurowce, w ramach kompleksu biurowo-mieszkaniowego przy Rajskiej w Gdańsku część biurowa ma zostać przekazana w roku 2018 pierwszym najemcom. W tym roku zostanie również przekazany do użytkowania budynek biurowy Hiro przy Chrzanowskiego. Nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności na terenie Młodego Miasta w Gdańsku ruszyły prace ziemne pod biurowiec Enernum, którą to inwestycję realizuje RWS Group. Echo Investment również we wcześniej wymienionej lokalizacji na działce 0, 85 ha rozpoczyna budowę dwóch budynków biurowych 14, 3 i 15, 8 tys. m kw. powierzchni najmu. Młode Miasto będzie mogło szczycić się drugim, co wielkości biurowcem w Gdański po Olivia Business Centre. Będzie on miał wysokość 97 m a do budowy tego biurowca o nazwie Palio przygotowuje się Cavatina Group z Bielska Białej. W sąsiedztwie istniejącego już biurowca C-200 Offce INOPA S.A. z Gdańska wybuduje kolejny biurowiec C-300 Office.
      W Gdynia firma Vastint Polska z Warszawy przygotowuje się na terenie Gdynia Waterfrony do budowy pierwszego etapu inwestycji obejmującego nową powierzchnię biurową. Polski Holding Nieruchomości S.A. z Warszawy planuje budowę kompleksu biurowego na terenach dawnego Dalmoru. To pokrótce informacje o nowopowstających już i w najbliższych latach biurowcach w Trójmieście.
  Skoro tak dobrze dzieje się na Trójmiejskim rynku biurowym to spójrzmy na tzw. pustostany obrazujące nam czy i w jaki sposób podaż nadąża za popytem. Otóż wskaźnik ten kształtuje się na zupełnie poprawnym poziomie wynoszącym 8,5%. Moim zdaniem nie ma obawy przed jego pogorszeniem, bowiem dotychczasowi najemcy będący już w Trójmieście podpisują kolejne umowy przedłużające ich pobyt a niektórzy z nich powiększają najmowane powierzchnie. Świadczy to niezbicie o utrwaleniu ich pozycji w Trójmieście. Na decyzje o pozostaniu lub nawet powiększeniu stanu zatrudnienia ma wpływ stabilność cen czynszów, które wahają się na poziomie 12 – 16 Euro/m2 oraz jak do tej pory doskonale spisujący się rynek pracy. Choć są już pierwsze oznaki nienadążania za jego potrzebami. Na Trójmiejskich uczelniach kształci się około 90 tysięcy studentów, potencjalnej przyszłej kadry, jakiej potrzebuje tak dynamicznie rozwijający się rynek biurowy. To nie wszystko przyszli najemcy oraz ich pracownicy z zagranicy i innych rejonów Polski doceniają w Trójmieście wysoką jakość życia, czystość powietrza, dynamikę rozwoju, należytą infrastrukturę biznesową i mieszkaniową, dogodną lokalizację, dobrą sieć transportową jak lotnisko, porty, autostradę; dostępność wykwalifikowanej kadry. Widać to doskonale patrząc na wzrost zatrudnienia sięgający 19% na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Również wzrost wynagrodzeń w tym okresie jest imponujący i wynosi około 27%. Wszystko to powoduje, że Europie, której jesteśmy członkiem z racji położenia i przynależności do Unii Europejskiej notowani jesteśmy na wysokim miejscu po Londynie, Sztokholmie czy Budapeszcie pod względem najefektywniejszych regionów w Europie.
  To wszystko upewnia mnie, że rynek biurowy w trójmieście jest dojrzałym i stabilnym rynkiem nieustannie rozrastającym się w kontrolowany sposób.
  Tak niedawno rejom Uniwersytetu Gdańskiego niczym nie się wyróżniał. Dziś to biznesowe centrum naszej Metropolii z potężnie rozwijającą się uczelnią. Również tereny po stoczniowe świeciły do niedawna pustkami, dziś na terenie Młodego Miasta planowane są wielkie inwestycje kolejnego centrum biurowego.
      Z uwagi na dostępność potencjalnych pracowników ze znajomością języków skandynawskich oraz stabilnymi połączeniami z krajami nordyckimi należy spodziewać się wejścia kolejnych firm z tego rejonu.
  Rynek biurowy to element rynku pracy znacząco wpływający na poziom bezrobocia. Na dziś poziom ten wynosi 3,2%. To też ważna informacja o stanie naszej Trójmiejskiej Aglomeracji.

                                   Opracował Andrzej Kozłowski - doradca Rynku Nieruchomości Komercyjnych.
  https://kozlowski-nieruchomosci.pl/

  Reklama
  Polecane
  Zapisz się do newslettera:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.